Znaczenie recyklingu dzisiaj

Czerwiec 17, 2022
Znaczenie recyklingu dzisiaj - Oficjalny blog Sipoko.pl

Dziś świat musi zmierzyć się z poważnym i ważnym problemem, jakim jest gospodarka odpadami; urbanizacja dużych miast i niedawna pandemia Covid-19 dramatycznie zwiększyły produkcję odpadów przez ludność.

To prawda, są wysypiska, ale są to ogromne odpady materiałowe, które zamiast tego można by poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Nie wspominając już o wpływie na środowisko! Najlepsze rozwiązanie zawsze pozostaje takie samo: PONOWNIE WYKORZYSTAJ i PODDAJ RECYKLINGOWI jak najwięcej odpadów, które są codziennie produkowane w naszych domach.


Riutilizzo%20e%20riciclo.png?1655455269512 PONOWNE WYKORZYSTANIE I RECYKLING: JAKIE SĄ RÓŻNICE. 

Wydaje się, że są to dwa bardzo podobne terminy, ale w rzeczywistości tak nie jest. Ponowne użycie produktu oznacza „przywrócenie funkcji przedmiotu, zanim stanie się odpadem”, podczas gdy recykling umożliwia przetworzenie materiału, z którego dany produkt został wykonany, w celu wytworzenia czegoś nowego.

Ponowne wykorzystanie jest z pewnością najlepszą praktyką między tymi dwoma, ponieważ pozwala nie zwiększać ilości odpadów, które są codziennie uwalniane do środowiska; po prostym procesie czyszczenia produkt może być ponownie użyty.

Z kolei recykling, aby mógł funkcjonować, wymaga, aby system selektywnej zbiórki odpadów był prowadzony przez wszystkich rygorystycznie i odpowiedzialnie.


Cosa%20possiamo%20riciclare.png?1655455337547 CO MOŻEMY RECYKLINGOWAĆ. 

Istnieje wiele materiałów, które można poddać recyklingowi; na pewno te obecne w większych ilościach w naszych domach to plastik, papier i tektura, szkło.

Zamiast tego na osobną dyskusję zasługują baterie, żarówki i to, co określa się jako ZSEE (odpady pochodzące ze sprzętu elektrycznego).

W przypadku plastiku, papieru i szkła należy je odpowiednio rozdzielić w odpowiednich pojemnikach i przestrzegać przepisów gminy zamieszkania w zakresie ich odbioru. Będą więc transportowane do zakładów przygotowanych i rozbitych w celu pozyskania nowych surowców (a w niektórych przypadkach nawet paliw kopalnych, takich jak gaz czy oleje).


RAEE%2C%20pile%2C%20lampadine.png?1655455423302 ZSEE, BATERIE, ŻARÓWKI: JAK PODDAĆ RECYKLING BEZ SZKODLIWOŚCI ŚRODOWISKA. 

Odpady te należy usuwać oddzielnie, a nie razem z odpadami domowymi, ponieważ zawierają substancje, które mogą szkodzić środowisku.

  • W celu prawidłowego recyklingu, w szczególności ZSEE (odpady pochodzące ze sprzętu elektrycznego) muszą być przekazywane do wyznaczonych punktów zbiórki (wyspy ekologiczne), skąd będą następnie wysyłane do zakładów przetwarzania, aby uniknąć rozpraszania zanieczyszczeń i umożliwić recykling surowców zawarte w nich.
  • To samo dotyczy akumulatorów: aby zapobiec przedostawaniu się do środowiska substancji takich jak ołów, rtęć czy kadm, warto skorzystać z odpowiednich pojemników znajdujących się w okolicy lub wywieźć je na wyspy ekologiczne (w przypadku dużych akumulatorów) .
  • Wreszcie żarówki należy poddać recyklingowi zgodnie z modelem: stare żarówki można bez problemu wyrzucić wraz z odpadami domowymi, ale nie w szkle, ponieważ zawierają metalowe włókna, które są trudne do oddzielenia podczas recyklingu, podczas gdy wszystkie inne modele (żarowe , LED itp.) należy usuwać tak, jak były to ZSEE.

Przestrzegając tych prostych zasad, będziemy mogli pomóc środowisku, unikając rozprzestrzeniania się tych niebezpiecznych substancji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odsyłamy Cię na naszą stronę poświęconą temu tematowi.

 

EPR%202.png?1655455934968 EPR I OPAKOWANIA: NAJNOWSZE WIADOMOŚCI. 

Termin EPR oznacza „Extended Producer Responsability”, co dosłownie oznacza „rozszerzoną odpowiedzialność producenta”. Dyrektywa europejska 852/2018 ma na celu uczulenie producentów opakowań na materiały używane do ich produkcji oraz konsumentów końcowych na temat ich prawidłowego recyklingu.

Wszystkie kraje europejskie będą musiały przestrzegać EPR w celu zapewnienia odpowiednich usług zbiórki, które pozwolą na pokrycie 100% kosztów zbiórki i utylizacji tych odpadów. W ten sposób obywatelom łatwiej będzie również zapewnić ich prawidłowy recykling.

Obecnie EPR wszedł w życie tylko w Niemczech i Francji, ale do 2024 r. zostanie rozszerzony na wszystkie kraje Unii Europejskiej.


Aiutaci.png?1655455995353 POMÓŻ NAM POMÓC ŚRODOWISKU. 

Każdy na swój mały sposób może zrobić coś, aby poprawić otaczające nas środowisko.. pomóż nam też, przestrzegaj tych prostych zasad!

Czy ta strona była pomocna?